Lukion oppimäärän suoritus

Opiskelija on suorittanut lukion oppimäärän silloin, kun hän on suorittanut oppiaineiden oppimäärät hyväksytysti ja lukio-opintojen vähimmäismäärä 150 opintopistettä täyttyy. Lukion oppimäärän tulee sisältää vähintään 20 opintopistettä valtakunnallisia valinnaisia opintoja. Muista kuin pakollisista ja valtakunnallisista valinnaisista opinnoista voidaan lukea mukaan lukion oppimäärään vain opiskelijan hyväksytysti suorittamat opinnot.

Keväällä ylioppilaaksi valmistuvalla opiskelijalla tulee olla lukion oppimäärä suoritettuna 30.4. mennessä.

Huomaa, että

1. Et voi enää osallistua 5. jakson opintojaksojen opetukseen.

2. Jos tarvitsisit erityistapauksessa 30.4. jälkeen lisäaikaa opintojaksomäärän täydentämiseksi 150 opintopisteeseen, sinun tulee kirjallisesti anoa rehtorilta oikeutta opiskella puuttuva opintojakso/opintojaksot itsenäisesti. Anomuksen tulee sisältää riittävät perustelut. Tällainen saattaa olla esim. lääkärintodistuksella osoitettu sairaus, joka on hidastanut opintoja. Rehtori voi myöntää lisäaikaa enintään 17.5. asti.

3. Jos anomusta ei tehdä viimeistään 30.4., lisäaikaa ei voi enää saada.

Syksyllä ylioppilaaksi valmistuvalla opiskelijalla tulee olla lukion oppimäärä suoritettuna 1.11. mennessä.

1. Opiskelijan, joka tarvitsisi erityistapauksessa 1.11. jälkeen lisäaikaa vaaditun lukion oppimäärän täydentämiseksi, tulee anoa tätä oikeutta kirjallisesti rehtorilta. Anomuksen tulee sisältää riittävät perustelut. Rehtori myöntää lisäaikaa enintään 25.11. asti.

2. Jos anomusta ei tehdä viimeistään 1.11., ei lisäaikaa enää voi saada.

Päättötodistuksessa numeroin arvioitavat oppiaineet

Lukioasetuksen määrittämin numeroarvosanoin arvioidaan kaikki pakollisten oppiaineiden oppimäärät sekä valinnaiset vieraat kielet. Opinto-ohjauksesta annetaan suoritusmerkintä. Mikäli opiskelija pyytää, hän on oikeutettu saamaan suoritusmerkinnän liikunnasta ja sellaisista oppiaineista, joissa opiskelijan suorittama oppimäärä käsittää vain kaksi opintopistettä sekä valinnaisista vieraista kielistä, mikäli opiskelijan suorittama oppimäärä niissä käsittää vain neljä opintopistettä.

Jälkikäteen ei voi poistaa opiskelijan opiskelemia pakollisia opintoja eikä hyväksytysti suoritettuja valtakunnallisia valinnaisia opintoja.